Bizness

Pasākuma „Laukiem būt” ietvaros jaunieši no Kabiles peipilda sapni par bioloģisko saimniecību!

Saņemot finansiālu atbalstu kategorijā „Lauksaimnieciskā ražošana”, savu biznesa ideju – audzēt vistas – ir sākusi īstenot Kima Bērtule un viņas draugs Emīls Lankovskis no Kabiles pagasta.

Jaunie cilvēki piedalījās biznesa ideju konkursā, kas notika pasākuma „Laukiem būt” ietvaros. Pašlaik Kuldīgā atkal sākušās apmācības jauniem cilvēkiem vecumā no 18 līdz 40 gadiem, lai viņus rosinātu laukos turpināt vai no jauna uzsākt uzņēmējdarbību.

Senā akmens kūts Gala muižā, kas uzposta un pielāgota vistu vajadzībām, ir apliecinājums tam, ka Kimai un Emīlam izdevies izlolot savu biznesa ideju. Plāni gan procesa laikā mainījušies, taču kopumā doma par saimniekošanu laukos, turklāt bioloģiski, ir vainagojusies ar pirmajiem rezultātiem.

„Arī drauga vecākiem ir bioloģiskā saimniecība un viņiem ir jau vairāk nekā desmit gadu pieredze. Gribējām sākt kaut ko savu. Bija ideja par broileriem un gaļu, turklāt gribējām saimniekot bioloģiski. Pieteicāmies „Laukiem būt”  apmācībām, kur bija jāveido savs biznesa plāns,” stāsta Kima.

“Aizbraucām pie vairākiem, kuri audzē un tad sapratām, ka vieglāk sākumā būs tik galā ar dējējvistām, ar gaļu ir sarežģītāk,” papildina Emīls.

Tā skaistā lauku sētā, kur vēl daudz darāmā, aktīvi rosās Emīls un Kima. Abi studē Lauksaimniecības universitātē, tāpēc likumsakarīga vēlme kaut ko darīt laukos, pagaidām jaunās vistas olas vēl nedēj.

„Cāļiem ir divi mēneši. Gribam iegādāties vēl 300. Mums ir doma vēl paplašināties, jo kopumā šeit var turēt 800 vistas,” – tā Kima.

“Mēs uzrakstījām projektu „Mazajiem lauksaimniekiem”, tur varētu saņemt 15 tūkstošus eiro, lai varētu iegādāties vajadzīgās iekārtas un dēšanas kastes,” piebilst Emīls.

Pasākums „Laukiem būt” Kuldīgā notiek jau vairākus gadus. Uzņēmējdarbības apmācības jauniem cilvēkiem rīko Lauku konsultāciju un izglītības centrs.  Kuldīgas biroja uzņēmējdarbības konsultante Linda Dūdiņa-Hoiere stāsta, ka šogad interese par apmācībām ir liela. Situācijas mēdz būt dažādas un kāda ir galvenā panākuma atslēga, lai jaunietim izdodos īstenot savas biznesa idejas, savu viedokli pauž konsultante.

Ir tādi, kuri īsti vēl nezina, ko darīt, nelaiž uz āru savas idejas, bet citiem jau viss ir skaidrs. Esmu novērojusi, ka svarīga ir pašu uzņēmība un tuvinieku atbalsts,” saka Dūdiņa-Hoiere.

Pēc pirmās tikšanās Lauku konsultāciju uz izglītības centrā uzrunāju Dāvi Cērpu no Alsungas. Viņam jau ir savas idejas uzņēmējdarbībai.

„Šogad jau sākām konditorejas izstrādājuma ražošanu, gribam saglabāt nākamajām paaudzēm sklandraušu cepšanas tradīcijas. „Laukiem būt” piedalos, jo vēlos iegūt papildus zināšanas par biznesu varbūt arī iegūt finansējumu ražošanas telpām,” stāsta Cērps.

Pasākums tiek īstenots Valsts Lauku tīkla “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” aktivitātes ietvaros. Dzīvotspējīgākās biznesa idejas piedalās konkursā, līdz ar to ir iespēja saņemt arī naudas balvu.

 

Avots: Inga Ozola (Latvijas Radio korespondente )
Foto: Inga Ozola (Latvijas Radio korespondente )
Click to comment

Atstāt ziņu

Jaunākās ziņas

To Top