Par visu ko

KULDĪGAS NOVADA PAŠVALDĪBA IEPAZĪST RAUMAS (Somija) PIEREDZI.

No 26. līdz 30. jūlijam Kuldīgas novada pašvaldības pārstāvji devās uz Somijas pilsētu Raumu, lai gūtu pieredzi, kā pilsēta rūpējas par savu unikālo kultūrvēstures mantojumu (vēsturisko koka apbūvi un mežģīņu darināšanas tradīcijām) un kā izmanto to tūrisma piedāvājuma radīšanā. Tā bija iespēja iepazīties ar lielisku piemēru, kā pašvaldība un iedzīvotāji sadarbojas, lai saglabātu un iedzīvinātu pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu.

Rauma atrodas Somijas rietumos. Tās vecpilsēta 1991. gadā iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāls ziemeļvalstu koka pilsētas paraugs. Vecpilsētas šauro ieliņu tīkls un plānojums, tāpat kā Kuldīgā, saglabājies kopš viduslaikiem. Raumas vecpilsētai raksturīgi iespaidīgi un katrai sētai atšķirīgi koka vārti. Arī mūsdienās šeit kūsā dzīve – bez dzīvojamajām mājām vietu vecpilsētā atraduši vairāk nekā 100 veikaliņi, mākslas saloni, kafejnīcas, restorāni un citi uzņēmumi.

Kuldīgas delegācija viesojās brīdī, kad 46. reizi deviņu dienu garumā ar daudzveidīgu programmu tika svinēti tradicionālie Mežģīņu svētki. Goda vietā ir vairākus gadsimtus senā mežģīņu darināšanas tradīcija, kas Raumā dzīva joprojām. Bija iespējams gan apskatīt vairākas mežģīņu darinājumu izstādes, gan šī aroda pratēju laipnā uzraudzībā pašiem izmēģināt spēkus šai nodarbē. Iespaidīgs bija svētku tirdziņš – to veidoja gan starptautiskie tirgotāji, piedāvājot Grieķijas, Itālijas, Francijas, Vācijas un citu valstu amatnieku darinājumus un tradicionālos ēdienus, gan pašmāju amatnieki un mākslinieki ar saviem darbiem. Kultūras programmas kulminācija bija somu mūzikas koncerts Raumas Svētā Krusta baznīcā kā veltījums šogad decembrī gaidāmajai Somijas valsts simtgadei.

Tiekoties ar Raumas pašvaldības pārstāvjiem, uzzinājām, kā top daudzveidīgie svētki. Interesanti, ka to pamatā ir pašu iedzīvotāju iesaistīšanās programmas radīšanā. Pašvaldība ir vairāk kā koordinators, kas saved visas puses kopā. Piemēram, Raumas vecpilsētas iedzīvotāju biedrība Mežģīņu svētkos piedāvāja unikālu iespēju ielūkoties 44 māju pagalmos ar skaistiem dārziem, mākslinieku darbnīcām un senu priekšmetu tirdziņiem. Tas svētkos radīja īpašu atmosfēru un ļāva iepazīt UNESCO kultūras mantojuma objektu no cita, daudz personiskāka, skatupunkta. Savukārt Raumas vecpilsētas uzņēmēju biedrība visa gada garumā, tostarp Mežģīņu svētkos, organizē pasākumus, lai piesaistītu vecpilsētai apmeklētājus un līdz ar to arī klientus uzņēmumiem. Raumas mākslinieku biedrības aicināja ielūkoties mākslinieku darbnīcās un galerijās, iepazīties ar māksliniekiem, apskatīt mākslas darbus un uzzināt, kā tie top. Ik vasaru vietējā kino biedrība organizē Kino festivālu, bet pūšaminstrumentu mūzikas biedrība organizē Blūza festivālu. Interesanta iniciatīva ir Raumas pašvaldības vēlme rīkot svētkus videi draudzīgā veidā – pasākumu norises vietās bija iespēja šķirot atkritumus, programmas tika drukātas uz otrreiz pārstrādāta papīra.

Pieredzes apmaiņas brauciens notika Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Valsts administrācija” ietvaros.

 

Avots: kuldiga.lv
Foto: Kristīne Duļbinska
Click to comment

Atstāt ziņu

Jaunākās ziņas

To Top