Bizness

No šodienas oficiāli atcelta maksa par mobilo sakaru viesabonēšanu Eiropas Savienībā!

 

No šodienas iedzīvotāji, kas ceļo pa Eiropas Savienību, varēs zvanīt, sūtīt īsziņas un lietot datus mobilajās ierīcēs par tādām pašām cenām, kādas tie maksā, esot mājās. Vienīgā nianse, ka derētu tomēr ielūkoties sakaru operatora mājaslapā, jo vismaz bezmaksas piešķirtie datu pārraides apjomi Eiropā ir ļoti atšķirīgi. Daži operatori par dārgāko sakaru plānu piešķir 2.5 GB lietošanai Eiropā, citi atkal par līdzīgu tarifu dod 5 GB vai uzreiz 6 GB ārzemēs.

Eiropas iedzīvotāju ceļošanas paradumi ES ir daudzveidīgi, un apmeklētajās valstīs ir dažādas tīkla izmaksas. Nesen veikts Eiropas Komisijas pētījums liecina, ka dalībvalstīs atšķiras arī mazumtirdzniecības piedāvājums patērētājiem. Eiropas Komisija kopš 2007. gada ir strādājusi, lai samazinātu viesabonēšanas cenas, ko maksā patērētāji. Tas ir mainījis daudzu eiropiešu kādreizējo ieradumu izslēgt mobilo tālruni ceļojuma laikā. Eiropas Komisija 2013. gadā ierosināja tiesību aktus nolūkā atcelt viesabonēšanas maksu iedzīvotājiem, kuri laiku pa laikam dodas ceļojumā pa ES. Eiropas Parlaments un Padome 2015. gada oktobrī vienojās, ka atcelšanai jānotiek no 2017. gada 15. jūnija.

No 2017. gada 15. jūnija, ceļojot ES, varēsiet izmantot savu mobilo ierīci, maksājot tādas pašas cenas kā mājās, proti, izmantot “abonēšanu viesos kā mājās”, atbilstīgi operatora piekoptajai godīgas izmantošanas politikai. Piemēram, ja savā valstī maksājat ikmēneša maksu par komplektu, kurā ietilpst zvanu minūtes, īsziņas un dati, visi ceļojuma laikā citā ES valstī veiktie balss zvani, nosūtītās īsziņas un izmantotās datu sesijas tiks atskaitīti no komplekta apjoma tāpat kā mājās, proti, bez papildu maksas.

Lai pārbaudītu, vai ievērojat godīgas izmantošanas politiku, jūsu operators var pārraudzīt un kontrolēt jūsu viesabonēšanas praksi 4 mēnešu laikā. Ja izrādās, ka šajā laikā ārzemēs esat bijis vairāk nekā mājās un viesabonēšanā ārzemēs mobilo sakaru pakalpojumus izmantojāt vairāk nekā savā valstī , operators var ar jums sazināties un lūgt paskaidrojumus. Jums būs atvēlētas 14 dienas, lai tos sniegtu. Ja arī turpmāk ārzemēs pavadīsit vairāk laika nekā mājās un viesabonējot sakarus izmantosit vairāk nekā mājās, jūsu operators var no jums pieprasīt piemaksu par viesabonēšanas patēriņu. Piemaksas (neieskaitot PVN) tomēr nedrīkst pārsniegt šādas summas:

  • 3,2 centi minūtē par raidītā zvana minūti,
  • 1 cents par īsziņu,
  • 7,70 € par katru GB datu (2017. gadā).

Šie maksimālie tarifi pakāpeniski samazināsies katra gada 1. janvārī, sākot no 2018. gada, – 6 €, 4,50 €, 3,50 €, 3 € un beigās, 2022. gadā, 2,50 €. Pēc 2019. gada maksimālos tarifus var pārskatīt, ņemot vērā situāciju viesabonēšanas vairumtirgos 2019. gadā.

Click to comment

Atstāt ziņu

Jaunākās ziņas

To Top